مفتول مسی

متوسط خالص صادرات ایران ۳ هزار و ۶۰۰ تن بود

واردات اندک مفتول مسی به ایران، گویای عدم وجود تقاضای وارداتی و مؤید تأمین بازار کشور، توسط تولیدکنندگان داخلی است. رشد سالانه واردات طی بازه ۸ ساله برابر با ۲۴- درصد بود که منجر به ثبت مقادیر وارداتی کمتر از ۱۵۰ تن در ۴ سال اخیر شد. با وجود حجم کم صادرات ایران، بازار تجارت مفتول مسی با خالص صادرات همراه بود.

بررسی واردات مفتول مسی ایران طی ۸ سال اخیر نیز مؤید عدم وجود تقاضای وارداتی مفتول در کشور است. در سال‌های ۱۳۸۹ و ۱۳۹۱، ایران بیشترین حجم واردات مفتول مسی را به ثبت رساند که به ترتیب برابر با یک هزار و ۱۰۰ و یک هزار و ۱۴۰ تن بود. به استثنای این ۲ سال واردات مفتول مسی به کشور، از سالانه ۶۰۰ تن تجاوز نکرده است. به طور کلی در سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵، به دلیل حجم اندک واردات این نیمه‌ساخته مسی به ایران، می‌توان از آن چشم‌پوشی کرد؛ از آن رو که صادرات مفتول مسی کشور، طی دوره تشدید تحریم‌های بین‌المللی (۱۳۹۱ تا ۱۳۹۴) دستخوش تغییر نشد. انتظار می‌رود که افت قابل توجه واردات در این دوره نیز، به دلیل عدم وجود تقاضای داخلی بوده است و نه تحریم‌های بانکی. نمودار ۱، واردات مفتول مسی به ایران را برای سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به تصویر می‌کشد.

 

متوسط واردات مفتول مسی به ایران طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵، حدودا برابر با ۴۱۰ تن در سال بود. بررسی تجارت طی ۸ سال اخیر نشان می‌دهد که رشد سالانه واردات این محصول بالغ بر ۲۴- درصد بود. کمترین میزان واردات مفتول مسی به ایران در سال ۱۳۹۴ و تنها برابر با ۱۹ تن به ثبت رسیده است. در حقیقت، ایران واردکننده مفتول مسی نیست؛ در ۲ سال، شاهد ثبت واردات بیش از یک هزار تن بوده است. بارزترین دلیل وقوع این امر، افزایش برهه‌ای یا دوره‌ای تقاضای مفتول مسی در بازار داخل ایران است؛ به گونه‌ای که عرضه تولیدکنندگان داخلی قادر به تأمین تقاضا نبوده است. در نتیجه، شرکت‌های خریدار (مصرف‌کنندگان مفتول) جهت تأمین تقاضای خود و حفظ توانایی تحویل محصول بر اساس قراردادهای فروش‌شان، اقدام به واردات کردند.

تراز بازار تجاری مفتول مسی ایران طی دوره ۸ ساله مورد بررسی حاکی از آن است که بازار ایران، همواره با خالص صادرات مواجه بود. مهمترین نتیجه این امر، توانایی تأمین تقاضای مفتول مسی کشور توسط تولیدکنندگان داخلی است. گفتنی است که روند یکسان تولید و مصرف این پرکاربردترین نیمه‌ساخته مسی در ایران، با وجود مازاد ظرفیت تولید، عملا و به طور غیر مستقیم گویای این مطلب بود که تقاضای مفتول مسی کشور، با تولید داخل تأمین می‌شود. متوسط خالص صادرات مفتول مسی ایران در سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵، بالغ بر ۳ هزار و ۶۰۰ تن در سال بود. نمودار ۲، خالص صادرات مفتول مسی ایران را برای سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ نشان می‌دهد.

همگام با افت حجم صادرات مفتول مسی ایران در سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵، واردات اندک این نیمه‌ساخته نیز با افت همراه بود؛ این امر به گونه‌ای پیش رفت که خالص صادرات این محصول، عملا با حجم صادراتی آن برابر بود. از جمله دلایل خودکفایی ایران در تأمین تقاضای مفتول مسی، نخست وجود تکنولوژی تولید از دیرباز و دوم، حمایت‌های دولتی از صنایع پایین‌دست زنجیره تأمین مس است. عرضه و فروش کاتد مس در بورس کالای ایران، از جمله حمایت‌های دولتی جهت رونق تولید صنایع پایین‌دست محسوب می‌شود؛ چرا که نحوه قیمت‌گذاری مس تصفیه شده در بازار بورس، زیر نظر کارگروه تنظیم بازار مس و با ارایه تخفیف نسبت به بازار آزاد (قیمت در بازارهای جهانی) است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *