سیم

توافق برجام، رکود صنایع مصرفی مس را شکست

اخبار فلزات: مصرف مفتول مسی در ایران، طی دوره تشدید تحریم‌ها که صنایع مصرف‌کننده مس به ویژه صنعت ساختمان را به رکود کشاند، با افت همراه بود. اگرچه با پایان یافتن این دوره و توافق برجام در اواخر سال ۱۳۹۴، تعداد پروانه‌های ساختمان در سطح ثابتی نسبت به سال ۱۳۹۴ باقی ماند و صنعت خودروسازی با رشد همراه بود. این امر سبب شد تا مصرف مفتول مسی در ایران جان تازه‌ای بگیرد.
توافق برجام، رکود صنایع مصرفی مس را شکست
به گزارش اخبار فلزات، ایران از جمله کشورهای در حال توسعه با چشم‌انداز اقتصادی روشن در میان کشورهای خاورمیانه محسوب می‌شود. اگرچه تنش‌های سیاسی این کشور، اقتصاد ایران را تحت‌الشعاع قرار داده، اما انتظار می‌رود که در آینده نه‌چندان دور، با کاهش تحریم‌های اقتصادی و سیاسی و در کنار افت نرخ تورم، بازار ایران روزهای بهتری را به خود ببیند. تقاضای مس یک کشور یا منطقه، همبستگی معناداری با رشد اقتصادی دارد؛ علت این امر، گستردگی کاربردهای مس در صنایع مختلف از زیرساخت و ساختمان گرفته تا ساخت و تولید لوازم خانگی و شخصی است.

به طور متوسط در سراسر جهان، بیشترین حجم مصرف مس تصفیه شده در تولید مفتول مسی است که آن هم عمدتا در تولید سیم و کابل به مصرف می‌رسد. مصرف مفتول مسی ایران طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵، همگام با روند تولید، با افت و خیر همراه بود. طی ۸ سال گذشته، متوسط مصرف مفتول مسی در ایران بالغ بر ۱۱۹ هزار تن بود که در نیمه اول دهه ۱۳۹۰، به دلیل رکود صنایع مصرفی در پی تشدید تحریم‌های بین‌المللی، کاهش داشت و در سال‌های ۱۳۹۱، ۱۳۹۳ و ۱۳۹۴ بیشترین میزان افت را تجربه کرد. نمودار ۱، آمار مصرف مفتول مسی در کشور را برای سال‌های ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به تصویر می‌کشد.

نمودار قیمت مس

بیشترین میزان مصرف مفتول مسی در بازه مورد بررسی، متعلق به سال ۱۳۹۰ بود که در سال ۱۳۹۴ با توجه به رکود شدید بخش مسکن در ایران، به حداقل مصرف مفتول مسی طی ۸ سال اخیر رسید. رشد سالانه مصرف مفتول در ایران طی سال‌های ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۵، برابر با ۰٫۸- درصد برآورد می‌شود که حاکی از افت تقاضای مفتول مسی در بازار ایران است. رکود صنایع مصرفی در ایران در سال‌های پایانی دوره تشدید تحریم‌های بین‌المللی (۱۳۹۳و ۱۳۹۴) تأثیر مستقیمی بر افت تقاضای مس و محصولات مسی در این کشور داشت که قابل مشاهده است.

با توجه به بهبود وضعیت تحریم‌ها و پیش‌بینی اقتصاد مثبت ایران طی سال‌های آتی، انتظار می‌رود که تقاضای مس به ویژه در قالب مفتول در کشور افزایش پیدا کند. ثبات صنعت ساختمان ایران در سال ۱۳۹۵ نسبت به سال ۱۳۹۴، گویای این امر است که موانع رشد این صنعت تقریبا از میان رفته و بازار مسکن با رونق همراه خواهد بود. قیمت مسکن در سال ۱۳۹۶ نیز روند صعودی را پشت سر گذاشت.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *